Турция надви Грузия с  3:1 в мач от група F“ на

...

Турция надви Грузия в страхотен мач на UEFA EURO 2024, два великолепни гола и три греди белязаха срещата

Турция надделя Грузия с  3:1 в мач от група „ F “ на UEFA EURO 2024. Тимът, воден от Винченцо Монтела, стартира сполучливо на шампионата в Германия след два красиви гола на Мерт Мюлдюр и Арда Гюлер. Три греди белязаха срещата, а надълбоко в добавеното време Керем Актюроглу оформи крайния резултат.

Турският народен тим стартира по-уверено срещата, задържайки топката под собствен надзор. В 10-ата минута на срещата гредата лиши турците от попадение. Изстрел от дистанция на Каан Айхан срещна страничния дирек.

Турция справедливо и стигна до попадение и то извънредно красиво. В 25-ата минута Мерт Мюлдюр засече избита топка и с воле от въздуха прати неспасяем удар в горния ляв ъгъл на грузинската врата.

Само две минути след това гол на Турция бе отмемен заради засада. Кенан Йълдъз приключи чудесната офанзива на турския отбор, само че насладата на футболистите продължи малко, откакто ВАР се намеси.

В 32-ата минута Кочорашвили проби отдясно и нахлу в наказателното, след което откри Жорж Микаутадзе. Нападателят незабавно стреля в близкия ъгъл, с цел да възвърне паритета - 1:1.

Второто полувреме предложи нови положения и пред двете порти. Все отново съставът, воден от Винченцо Монтела, съумя още веднъж да излезе напред в резултата. В 66-ата минута Арда Гюлер вкара едно от най-красивите попадения на шампионата досега. Играчът на Реал Мадрид насочи превъзходен удар с левия крайник, пращайки топката в горния десен ъгъл на вратата, защитавана от Гиорги Мамардашвили. Стражът на Грузия нямаше късмет да стигне до кълбото.

Четири минути по-късно Грузия беше покрай нов изравнителен гол. Кочорашвили показва самостоятелна техника, пробиваки в наказателното, след което стреля с десния крайник. Топката обаче срещна напречната греда и излезе.

Дълбоко в добавеното време грузинците бяха доста покрай изравнителния гол. След безредие в наказателното поле звездата на Грузия Хвича Кварацхелия приключи, а ударът му срещна гредата. Последва нов удар, който бе блокиран от бранител на Турция.

Секунди по-късно Мухамед Актуркоглу се възползва от обстоятелството, че всички футболисти на Грузия бяха в полето на Турция за ъглов удар, в това число и вратаря Мамардашвили. Така турският национал напредна с топка в крайници и приключи за 3:1.

В идващия си мач турците ще срещнат един от любимците на UEFA EURO 2024 - Португалия, като мачът е на 22-и юни. Тогава Грузия ще премери сили с Чехия.

Стартовите сформира на двата тима:

Турция: 1. Мерт Гюнок, 4. Самет Акайдън, 22. Каан Айхан, 14. Абдюлкерим Бардакджъ, 8. Арда Гюлер, 19. Кенан Йълдъз, 21. Баръш Йълмаз, 21. Ферди Кадиоглу, 18. Мерт Мюлдюр, 10. Хакан Чалханоглу

Селекционер: Винченцо Монтела

Грузия: 25. Гиорги Мамардашвили, 3. Лаша Двали, 2. Отар Какабадзе, 4. Гурам Кашиа, 7. Хвича Кварацхелия, 5. Соломон Кверквелия, 6. Гиорги Кочорашвили, 20. Анзор Меквабишвили, 22. Жорж Микаутадзе, 21. Георгий Цитаишвили, 10. Гиорги Чакветадзе

Селекционер: Вили Саньол